Kryesore » 2012 » Dhjetor » 7 » Sipas “Forbes”, Dr. Dre muzikanti më i paguar në botë
3:02 PM
Sipas “Forbes”, Dr. Dre muzikanti më i paguar në botë
Mund të tingëllojë si befasi, por sipas listës më të fundit të "Forbes", reperi amerikan, Dr. Dre është muzikanti më i paguar në vitin 2012.Vetëm këtë vit Dr. Dre ka fituar një shumë prej 100 milionë dollarëve dhe madje jo vetëm nga muzika e tij, por edhe nga biznesi personal me kufje "Beats by Dre", që janë një hit i madh në botë.Në vendin e dytë është një muzikanti tjetër, Roger Waters, nga bendi "Pink Floyd", i cili ka fituar 88 milionë dollarë ndërsa projekti i tij shumë i suksesshëm, "The Wall", shumë shpejt do të mund të gjendet në duart e publikut.
Vendi i tretë i takoi veteranit të skenës muzikore, britanikut Elton John, i cili ka fituar 80 milionë dollarë në vitin 2012.Ndërsa bendi britanik "U2”, i cili vitin e kaluar ka qenë në vendin e parë me fitime sipas listës së lartpërmendur, këtë vit gjenden në pozitën e katërt me 78 milionë dollarë.

Lista e top 25 muzikantëve sipas "Frobes” duket kështu:1. Dr. Dre – 110 milionë dollarë

2. Roger Waters – 88 milionë dollarë

3. Sir Elton John – 80 milionë dollarë

4. U2 – 78 milionë dollarë

5. Take That – 69 milionë dollarë

6. Bon Jovi – 60 milionë dollarë

7. Britney Spears – 58 milionë dollarë

8. Sir Paul McCartney – 57 milionë dollarë

8. Taylor Swift – 57 milionë dollarë

10. Justin Bieber – 55 milionë dollarë

10. Toby Keith – 55 milionë dollarë

12. Rihanna – 53 milionë dollarë

13. Lady Gaga – 52 milionë dollarë

14. Foo Fighters – 47 milionë dollarë

15. P. Diddy – 45 milionë dollarë

15. Katy Perry – 45 milionë dollarë

17. Kenny Chesney – 44 milionë dollarë

18. Beyonce – 40 milionë dollarë

19. Red Hot Chili Peppers – 39 milionë dollarë

20. Jay-Z – 38 milionë dollarë

21. Coldplay – 37 milionë dollarë

22. Adele – 35 milionë dollarë

22. Kanye West – 35 milionë dollarë

24. Michael Buble – 34 milionë dollarë

25. Sade – 33 milionë dollarë.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus
Horoskopi ditor


    Top Filmat për këtë javë
  1. The Lion King 3D
  2. Johnny English Reborn
  3. The Three Musketeers 3D
  4. Footloose
  5. Real Steel
  6. Contagion
  7. Paranormal Activity 3
  8. The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn 3D