Kryesore » 2012 » Dhjetor » 5 » Edhe Miss Freedom of the Word 2012 vishet me flamurin Kuq e Zi
2:51 PM
Edhe Miss Freedom of the Word 2012 vishet me flamurin Kuq e Zi
Per nder te 100 vjetorit te Pavarsise se SHQIPERISE ne qytetin e bukur te Prizrenit u mbaj Spektakli Miss Freedom of the World 2012 ku merrnin pjese 20 shtete te botes .Ne mesin e ketyre shteteve ishte edhe Kosova .Kosoven e peraqsonte vajza 18 vjecare nga PRIZRENI Sidrita Sadikaj sdudente ne Universitetin” Aleksander Mojsiu”ne Durres dega: Menaxhin Turizem Kulturor .Organizatori Z.Shpejtim Zejneli se bashku me stafin e tij te gjitha Misset e botes i shetiten ne vende te ndryshme te Kosoves, ,ju treguan mbi traditat e Kosoves ,vende historike ,dhe pejsazhe te bukura te Kosoves .Te gjitha perfaqsueset e shtetve krijuan shoqeri njera me tjetren ,secila tregonte per shtetin e vet .Miss Kosova ju tregonte per Kosoven por me shume ju fliste per shqiperine e madhe , ne asnje cast Sidrita nuk i ndante flamujt :Kosove & Shqiperi Ne jemi "NJE ”Misset e botes u veshen te gjitha me veshje kombetare te Kosoves dhe Shqiperise dhe mesonin te benin pershendetje ne gjuhen shqipe dhe kenga xhamadani vija vija eshte Kosova eshte Shqiperia ju pelqente shume dhe e mesuan ta kendonin se bashku me Sidriten .
Ne qytetin e Prizrenit si edhe ne qytet e tjera te gjitha bene foto te bukura po gjeja me e vecante ishte se benin foto prane flamurit Shqiptar ose ne vende historike .
Me 28 nentor 2012 ne mbremje ne shtepine Kultures Xhemajli Berisha u mbajt Nata finale Miss Freedom of the World 2012 .
Spektakli u hap me kengen Pavarsia kenduar nga Flakarta Qarri ,pas kenges emocionuse fillojne te sfilojne vajzat e te gjitha shteteve me veshje kombetare ku Sidrita ishte veshur me fustan te kuq me shqiponjen dy krenare te qepur e qendisur nga Butiku ARJETA ne PRIZREN
Filloi gara,filluan emocionet se kush do te fitoje Miss Freedom of the World 2012 dhe Kuroren e Pavarsise . Miss Pavarsia ,keto ishin dy cmimet kryesore te ketij spektakli .Te gjitha konkurentet ishin te bukura .Ne kete spektakel moren pjese edhe nje grup vajzash Mini Modele te cilat i pergadit Sidrita per Spektaklin per femije Albania Fashion KIDS "HAPA ne PASARELA” ne Tirane . Juria ishte e perbere nga Turqia .Maqedonia ,Kosova dhe z.Zyri Gordella nga Durresi e te tjere.Anetaret e jurise dhe publiku u mahniten nga vajzat e vogla kosovare te veshura me veshje kombetare.
Sfilada e dyte ishte me bikini ,sfilada e trete me veshje te ndryshme ,dhe me interesantja ishte sfilada me fustane te kuq te qendisura me shqiponjen du krenare flamurin e Shqiperise .
Ne kete spektakel merrnin pjese edhe vajza nga shtete qe ende se kane njohjur Kosoven si shtet .Qe te gjitha misset Botes ishin veshur kuq e zi ,kuse per Sidriten ishte nje fustan i vecante Kuq e zi i cili ishte qepur enkas per 100 vjeotrin e Pavrasise se shqiperise nga Buriku Arjeta Prizren .Ky fustan ne trupin e Sidrites i jepte drite gjith salles .e gjithe salla brohoriste: Kosova Shqiperia rrofte Pavarsia !
Ne 10 -shen e me te mirave hyri edhe Kosova .emocionet ishin te medha nga vajzat qe perfaqsonin shtetet e tyre ,normal edhe Vajza nga Prizreni Sidrita ishte e emocionura se kush do ta mrre Kuroren e Pavarsise.
Juria ne finale ndau 5 cmime per 5 vajzat me te mira te ketij spektakli ,Dy cmieme ishin me kruesoret Miss Freedom of the world 2012 dhe Miss Pavarsia 2012 per nder te 100 vjetorit te Pavarsise se SHQIPERISE .Ne finale u renditen vajza qe perfaqsonte Moldavine dhe vajza qe perfaqsonte Kosoven .
Juria vendosi :
MISS FREEDOM OF THE WORLD 2012
Irina BOEVA- MOLDOVA
MISS PAVARSIA 2012 Sidrita Sadikaj KOSOVA
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus
Horoskopi ditor


    Top Filmat për këtë javë
  1. The Lion King 3D
  2. Johnny English Reborn
  3. The Three Musketeers 3D
  4. Footloose
  5. Real Steel
  6. Contagion
  7. Paranormal Activity 3
  8. The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn 3D